Oris - 01 400 7763 4117-Set
01 400 7763 4117-Set Aquis Date Calibre 400 43.5 Payoon Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 400 7763 4117-Set (aka: 01 400 7763 4117-Set) |
| Name: | 01 400 7763 4117-Set Aquis Date Calibre 400 43.5 Payoon Limited Edition |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Payoon Limited Edition 01 400 7763 4117-Set is a limited edition of 250 pieces. This watch features a green dial inspired by the colour of the Koh Libong water. Power comes from Oris' in-house caliber Oris 400.