Oris - 01 400 7763 4157-07 4 24 74EB
01 400 7763 4157-07 4 24 74EB Aquis Date Calibre 400 43.5 Stainless Steel / Green / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 400 7763 4157-07 4 24 74EB (aka: 01 400 7763 4157-07 4 24 74EB) |
| Name: | 01 400 7763 4157-07 4 24 74EB Aquis Date Calibre 400 43.5 Stainless Steel / Green / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date Calibre 400 01 400 7763 4157-07 4 24 74EB has a stainless steel case of 43.50mm, which is crowned by a revolving bezel with ceramic inlay calibrated for 60 units. The dial is Green. This watch is powered by Oris' in-house caliber Oris 400.