Oris - 01 400 7767 7754-07 426 64BTEB
01 400 7767 7754-07 426 64BTEB AquisPro Date Calibre 400 Titanium - DLC / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 400 7767 7754-07 426 64BTEB (aka: 01 400 7767 7754-07 426 64BTEB) |
| Name: | 01 400 7767 7754-07 426 64BTEB AquisPro Date Calibre 400 Titanium - DLC / Black / Rubber |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.50 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The Oris AquisPro Date 01 400 7767 7754-07 426 64BTEB of 2021 is a heavy duty version of the brand's Aquis dive watch, much like the DiverPro series of days gone by. This watch has a multi-piece titanium case with black DLC coating and a ceramic bezel insert, equipped with the so-called Rotation Safety System (RSS), which enables the wearer to adjust and lock the uni-directional rotating bezel into place.