Oris - 01 400 7769 4188-Set
01 400 7769 4188-Set Aquis Date 41.5 Hölstein Edition 2023
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 400 7769 4188-Set (aka: 01 400 7769 4188-Set) |
| Name: | 01 400 7769 4188-Set Aquis Date 41.5 Hölstein Edition 2023 |
| Produced: | 2023 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis reference 01 400 7769 4188-Set has a stainless steel case with a diameter of 41.50mm. Power comes from the self-winding caliber Oris 733 with central seconds and date. The dial is Purple. This limited edition of 250 pieces serves as the brand's 2023 'Hölstein Edition' - an annual release that celebrates the Oris' founding date.