Oris - 01 400 7769 6355-07 4 22 75FC
01 400 7769 6355-07 4 22 75FC Aquis Date Calibre 400 41.5 Stainless Steel - Yellow Gold / Blue / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 400 7769 6355-07 4 22 75FC (aka: 01 400 7769 6355-07 4 22 75FC) |
| Name: | 01 400 7769 6355-07 4 22 75FC Aquis Date Calibre 400 41.5 Stainless Steel - Yellow Gold / Blue / Rubber |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date Calibre 400 01 400 7769 6355-07 4 22 75FC has a stainless steel case of 41.50mm, which is crowned by a yellow gold bezel with ceramic inlay. The dial is Blue. This watch is powered by Oris' in-house caliber Oris 400.