Oris - 01 400 7777 7155-Set
01 400 7777 7155-Set AquisPro 4000M Titanium / Blue / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 400 7777 7155-Set (aka: 01 400 7777 7155-Set) |
| Name: | 01 400 7777 7155-Set AquisPro 4000M Titanium / Blue / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.50 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 4000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris AquisPro Date 01 400 7777 7155-Set of 2023 is a heavy duty version of the brand's Aquis dive watch, much like the DiverPro series of days gone by. This watch has a multi-piece titanium case coating and a ceramic bezel insert, equipped with the so-called Rotation Safety System (RSS), which enables the wearer to adjust and lock the uni-directional rotating bezel into place.