Oris - 01 400 7790 4135-07 4 23 45EB
01 400 7790 4135-07 4 23 45EB Aquis Date Calibre 400 43.5 Stainless Steel / Blue / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 400 7790 4135-07 4 23 45EB (aka: 01 400 7790 4135-07 4 23 45EB) |
| Name: | 01 400 7790 4135-07 4 23 45EB Aquis Date Calibre 400 43.5 Stainless Steel / Blue / Rubber |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date Calibre 400 01 400 7790 4135-07 4 23 45EB debuted in 2024 as part of a redesigned collection of Aquis watches; sleeker, with improved ergonomics, and refined details throughout. Reference 01 400 7790 4135-07 4 23 45EB has a stainless steel case of 43.50mm, which is crowned by a rotating bezel with ceramic inlay. The dial is Blue. This Oris Aquis is powered by caliber Oris 400.