Oris - 01 733 7652 4194-07 4 18 34
01 733 7652 4194-07 4 18 34 Aquis Date 36 Stainless Steel / Black - Diamond / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7652 4194-07 4 18 34 (aka: 01 733 7652 4194-07 4 18 34) |
| Name: | 01 733 7652 4194-07 4 18 34 Aquis Date 36 Stainless Steel / Black - Diamond / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date is a glamorous version of Oris' contemporary dive watch. It is available in a wide array of versions: all feature diamonds on the dial, while some also have a full-set bezel.