Oris - 01 733 7653 4128-07 8 26 01PEB
01 733 7653 4128-07 8 26 01PEB Aquis Date 43 Stainless Steel / Black - Red / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7653 4128-07 8 26 01PEB (aka: 01 733 7653 4128-07 8 26 01PEB) |
| Name: | 01 733 7653 4128-07 8 26 01PEB Aquis Date 43 Stainless Steel / Black - Red / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis reference 01 733 7653 4128-07 8 26 01PEB has a stainless steel case with a diameter of 43.00mm. Power comes from the self-winding caliber Oris 733 with central seconds and date. The dial is Black.