Oris - 01 733 7653 4154-07 4 26 34EB
01 733 7653 4154-07 4 26 34EB Aquis Date 43 Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7653 4154-07 4 26 34EB (aka: 01 733 7653 4154-07 4 26 34EB) |
| Name: | 01 733 7653 4154-07 4 26 34EB Aquis Date 43 Stainless Steel / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date is a contemporary dive watch. In its present form, it has a stainless steel case of 43mm. The lugs are exceptionally thick in signature Oris style, giving this watch a distinct look that can hardly be mistaken for another brand. The Aquis Date is water resistant up to 30 bar.