Oris - 01 733 7730 4157-07 4 24 64EB
01 733 7730 4157-07 4 24 64EB Aquis Date 43.5 Stainless Steel / Green / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7730 4157-07 4 24 64EB (aka: 01 733 7730 4157-07 4 24 64EB) |
| Name: | 01 733 7730 4157-07 4 24 64EB Aquis Date 43.5 Stainless Steel / Green / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis reference 01 733 7730 4157-07 4 24 64EB has a stainless steel case with a diameter of 43.50mm. Power comes from the self-winding caliber Oris 733 with central seconds and date. The dial is Green.