Oris - 01 733 7731 4195-07 4 18 63FC
01 733 7731 4195-07 4 18 63FC Aquis Date Diamonds 36.5 Stainless Steel / Blue - Diamond / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7731 4195-07 4 18 63FC (aka: 01 733 7731 4195-07 4 18 63FC) |
| Name: | 01 733 7731 4195-07 4 18 63FC Aquis Date Diamonds 36.5 Stainless Steel / Blue - Diamond / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 365.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date reference 01 733 7731 4195-07 4 18 63FC has a stainless steel case with tungsten bezel insert (365.00mm) and a Blue dial. Inside ticks the self-winding caliber Oris 733.