Oris - 01 733 7766 4150-Set
01 733 7766 4150-Set Aquis Date 41.5 Upcycle
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7766 4150-Set (aka: 01 733 7766 4150-Set) |
| Name: | 01 733 7766 4150-Set Aquis Date 41.5 Upcycle |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Plastic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date 01 733 7766 4150-Set, a new model for 2021, stands out for its dial, which is made of recycled PET bottles. Whilst not a limited edition, each watch in this series has a unique pattern on the dial due to the recycling / upcycling process.