Oris - 01 733 7766 4157-07 8 22 05PEB
01 733 7766 4157-07 8 22 05PEB Aquis Date 41.5 Stainless Steel / Green / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7766 4157-07 8 22 05PEB (aka: 01 733 7766 4157-07 8 22 05PEB) |
| Name: | 01 733 7766 4157-07 8 22 05PEB Aquis Date 41.5 Stainless Steel / Green / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis reference 01 733 7766 4157-07 8 22 05PEB has a stainless steel case with a diameter of 41.50mm. Power comes from the self-winding caliber Oris 733 with central seconds and date. The dial is Green.