Oris - 01 733 7766 4185-Set
01 733 7766 4185-Set Aquis Date 41.5 Sun Wukong
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7766 4185-Set (aka: 01 733 7766 4185-Set) |
| Name: | 01 733 7766 4185-Set Aquis Date 41.5 Sun Wukong |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Enamel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date 41.5 01 733 7766 4185-Set is a limited edition of 72 pieces introduced in 2022, celebrating the 60th anniversary of the the The Monkey King: Uproar in Heaven animated motion film. The red and golden seconds hand references the Monkey King's magical staff.