Oris - 01 733 7766 4734-Set
01 733 7766 4734-Set Aquis Date 41.5 Watches of Swizerland
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7766 4734-Set (aka: 01 733 7766 4734-Set) |
| Name: | 01 733 7766 4734-Set Aquis Date 41.5 Watches of Swizerland |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis reference 01 733 7766 4734-Set is a limited edition of 100 pieces created for Watches of Switzerland. This watch has a DLC-coated stainless steel case with a diameter of 41.50mm, which is crowned by a rotating bezel with green ceramic insert. Power comes from the self-winding caliber Oris 733 with central seconds and date. The dial is Blue.