Oris - 01 733 7770 4158-07 4 18 66FC
01 733 7770 4158-07 4 18 66FC Aquis Date 36.5 Stainless Steel / Blush Pink / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7770 4158-07 4 18 66FC (aka: 01 733 7770 4158-07 4 18 66FC) |
| Name: | 01 733 7770 4158-07 4 18 66FC Aquis Date 36.5 Stainless Steel / Blush Pink / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date 01 733 7770 4158-07 4 18 66FC, a new model for 2023, stands out for its dial, which is made of Pink mother-of-pearl.