Oris - 01 733 7792 4154-07 4 19 64FC
01 733 7792 4154-07 4 19 64FC Aquis Date 36.5 Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 733 7792 4154-07 4 19 64FC (aka: 01 733 7792 4154-07 4 19 64FC) |
| Name: | 01 733 7792 4154-07 4 19 64FC Aquis Date 36.5 Stainless Steel / Black / Rubber |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Date 01 733 7792 4154-07 4 19 64FC debuted in 2024 as part of a redesigned collection of Aquis watches; sleeker, with improved ergonomics, and refined details throughout. Reference 01 733 7792 4154-07 4 19 64FC has a stainless steel case of 36.50mm, which is crowned by a rotating bezel with ceramic inlay. The dial is Black. This Oris Aquis is powered by caliber Oris 733.