Oris - 01 743 7709 7184-Set RS
01 743 7709 7184-Set RS Aquis Carlos Coste Limited Edition IV / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 743 7709 7184-Set RS (aka: 01 743 7709 7184-Set RS) |
| Name: | 01 743 7709 7184-Set RS Aquis Carlos Coste Limited Edition IV / Rubber |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Aquis Carlos Coste reference 01 743 7709 7184-Set RS, introduced in 2015, has a titanium case of 46mm with helium valve and ceramic bezel insert, which houses the self-winding caliber Oris 743 with small seconds and date.