Oris - 01 743 7734 4184-Set RS
01 743 7734 4184-Set RS Aquis Star Wars Stormtrooper / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 743 7734 4184-Set RS (aka: 01 743 7734 4184-Set RS) |
| Name: | 01 743 7734 4184-Set RS Aquis Star Wars Stormtrooper / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Aquis Star Wars Stormtrooper is a limited edition of 1300 pieces introduced in 2018. Exclusive to the Taiwan, Hong Kong and China markets, the watch features various references to the Star Wars franchise - such as the Galactic Empire emblem at 9:00, and a special engraving on the case back.