Oris - 01 743 7734 4185-Set
01 743 7734 4185-Set Aquis Great Barrier Reef Limited Edition III
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 743 7734 4185-Set (aka: 01 743 7734 4185-Set) |
| Name: | 01 743 7734 4185-Set Aquis Great Barrier Reef Limited Edition III |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Great Barrier Reef Limited Edition III (reference 01 743 7734 4185-Set) has been created in partnership with the Reef Restoration Foundation, a non-profit social enterprise founded in 2016. This limited edition of 2000 pieces features a stainless steel case with aqua blue ceramic bezel insert, and a gradient blue dial.