Oris - 01 761 7765 4185-Set
01 761 7765 4185-Set Aquis Dat Watt
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 761 7765 4185-Set (aka: 01 761 7765 4185-Set) |
| Name: | 01 761 7765 4185-Set Aquis Dat Watt |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 2009 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Dat Watt is a limited edition of 2009 pieces introduced in 2021. This watch shows the lunar cycle and tital range in the Northern Hemisphere courtesy of its self-winding caliber Oris 761. This watch was created in collaboration with the Common WAdden Sea Secretariat in a bid to raise awareness for the unique ecosystem that is the Wadden Sea.