Oris - 01 774 7708 4154-Set RS
01 774 7708 4154-Set RS Aquis Depth Gauge Chronograph
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 01 774 7708 4154-Set RS (aka: 01 774 7708 4154-Set RS) |
| Name: | 01 774 7708 4154-Set RS Aquis Depth Gauge Chronograph |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis Depth Gauge Chronograph was introduced in 2017, adding a chronograph to the Aquis Depth Gauge. The stainless steel case measures 48 across, housing the self-winding caliber 774 - an personalized Sellita SW 500. The bezel inlay is made of ceramics.