Oris - 733 7652 4994-07 8 18 01P
733 7652 4994-07 8 18 01P Aquis Date Diamonds 36 Stainless Steel / Black - Diamond / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Aquis |
| Reference: | 733 7652 4994-07 8 18 01P (aka: 733 7652 4994-07 8 18 01P) |
| Name: | 733 7652 4994-07 8 18 01P Aquis Date Diamonds 36 Stainless Steel / Black - Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Aquis reference 733 7652 4994-07 8 18 01P has a stainless steel case with a diameter of 36.00mm. Power comes from the self-winding caliber Oris 733 with central seconds and date. The dial is Black.