Oris - 01 111 7700 3085-Set
01 111 7700 3085-Set Artelier Calibre 111 Bronze 100 Jahre Spinnler + Schweizer
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 111 7700 3085-Set (aka: 01 111 7700 3085-Set) |
| Name: | 01 111 7700 3085-Set Artelier Calibre 111 Bronze 100 Jahre Spinnler + Schweizer |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 15 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Calibre 111 01 111 7700 3085-Set is a limited edition of 15 pieces created in honor of the 100th anniversary of Spinnler + Schweizer, jewelers of Basel, Switzerland This Artelier has a bronze case with stainless steel case back, and a blue dial with sunburst finish.