Oris - 01 111 7700 4063-Set 1 23 72FC
01 111 7700 4063-Set 1 23 72FC Artelier Calibre 111 Stainless Steel / Grey
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 111 7700 4063-Set 1 23 72FC (aka: 01 111 7700 4063-Set 1 23 72FC) |
| Name: | 01 111 7700 4063-Set 1 23 72FC Artelier Calibre 111 Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Oris Calibre 111 movement is an evolution of the earlier caliber 110, which was introduced in to mark the brand's 110th anniversary in 2014. This movement still features a power reserve of 10 days, but it is now fitted with a date display. Reference 01 111 7700 4063-Set 1 23 72FC has a Stainless Steel case of 43.00mm and a Grey dial.