Oris - 01 111 7700 4081-07 1 23 85FC
01 111 7700 4081-07 1 23 85FC Artelier Calibre 111 Stainless Steel / Princess of Thailand
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 111 7700 4081-07 1 23 85FC (aka: 01 111 7700 4081-07 1 23 85FC) |
| Name: | 01 111 7700 4081-07 1 23 85FC Artelier Calibre 111 Stainless Steel / Princess of Thailand |
| Limited: | Yes, 60 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Calibre 111 01 111 7700 4081-07 1 23 85FC is a limited edition created in honor of the Auspicious Occasion of Her Royal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn's 5th Cycle (60th) Birthday Anniversary.