Oris - 01 111 7700 6081-07 1 23 86
01 111 7700 6081-07 1 23 86 Artelier Calibre 111 Rose Gold / Princess of Thailand
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 111 7700 6081-07 1 23 86 (aka: 01 111 7700 6081-07 1 23 86) |
| Name: | 01 111 7700 6081-07 1 23 86 Artelier Calibre 111 Rose Gold / Princess of Thailand |
| Limited: | Yes, 60 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Calibre 111 01 111 7700 6081-07 1 23 86 is a limited edition created in honor of the Auspicious Occasion of Her Royal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn's 5th Cycle (60th) Birthday Anniversary. Number of pieces of the rose gold version unknown.