Oris - 01 112 7726 4051-Set 1 23 71FC
01 112 7726 4051-Set 1 23 71FC Artelier Calibre 112 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 112 7726 4051-Set 1 23 71FC (aka: 01 112 7726 4051-Set 1 23 71FC) |
| Name: | 01 112 7726 4051-Set 1 23 71FC Artelier Calibre 112 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier 01 112 7726 4051-Set 1 23 71FC has a Stainless Steel case of 43.00mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber Oris 112, a hand-wound movement with a 10-day power reserve and indicators for hours and minutes with subsidiary second at 7:30 h, a subsidiary dial with hours and minutes (second time zone) at 12:00 including a day and night indicator, and a non-linear power reserve indication and date window at 3:00.