Oris - 01 113 7738 4031-Set 1 23 83FC
01 113 7738 4031-Set 1 23 83FC Artelier Calibre 113 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 113 7738 4031-Set 1 23 83FC (aka: 01 113 7738 4031-Set 1 23 83FC) |
| Name: | 01 113 7738 4031-Set 1 23 83FC Artelier Calibre 113 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Calibre 113 'Business Timer' was introduced in 2017. It features a case of 43mm, housing the in-house caliber 113 showing the day, date, week and month of the year. Reference 01 113 7738 4031-Set 1 23 83FC pairs a Stainless Steel case with a Silver dial.