Oris - 01 113 7738 4063-Set 1 23 73FC
01 113 7738 4063-Set 1 23 73FC Artelier Calibre 113 Stainless Steel / Grey
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 113 7738 4063-Set 1 23 73FC (aka: 01 113 7738 4063-Set 1 23 73FC) |
| Name: | 01 113 7738 4063-Set 1 23 73FC Artelier Calibre 113 Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Calibre 113 'Business Timer' was introduced in 2017. It features a case of 43mm, housing the in-house caliber 113 showing the day, date, week and month of the year. Reference 01 113 7738 4063-Set 1 23 73FC pairs a Stainless Steel case with a Grey dial.