Oris - 01 560 7687 4351-07 8 14 78
01 560 7687 4351-07 8 14 78 Artelier Skeleton 31 Stainless Steel - Yellow Gold / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 560 7687 4351-07 8 14 78 (aka: 01 560 7687 4351-07 8 14 78) |
| Name: | 01 560 7687 4351-07 8 14 78 Artelier Skeleton 31 Stainless Steel - Yellow Gold / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Skeleton 01 560 7687 4351-07 8 14 78 has a 31.00mm stainless steel case with yellow gold PVD-coated bezel, and a Silver dial with a open center, revealing part of the open-worked caliber Oris 560 within.