Oris - 01 560 7724 4031-07 8 17 79
01 560 7724 4031-07 8 17 79 Artelier Skeleton 33 Diamonds Stainless Steel
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 560 7724 4031-07 8 17 79 (aka: 01 560 7724 4031-07 8 17 79) |
| Name: | 01 560 7724 4031-07 8 17 79 Artelier Skeleton 33 Diamonds Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Skeleton 01 560 7724 4031-07 8 17 79 has a stainless steel case of 33.00mm, and a Silver dial with diamond hour markers and a open center, revealing part of the open-worked caliber Oris 560 within.