Oris - 01 560 7724 4051-07 5 17 64FC
01 560 7724 4051-07 5 17 64FC Artelier Skeleton 33 Stainless Steel
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 560 7724 4051-07 5 17 64FC (aka: 01 560 7724 4051-07 5 17 64FC) |
| Name: | 01 560 7724 4051-07 5 17 64FC Artelier Skeleton 33 Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Skeleton 01 560 7724 4051-07 5 17 64FC has a stainless steel case of 33.00mm, and a Silver dial with a open center, revealing part of the open-worked caliber Oris 560 within.