Oris - 01 561 7548 4094-07 8 16 71
01 561 7548 4094-07 8 16 71 Artelier Date Diamonds 31 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 561 7548 4094-07 8 16 71 (aka: 01 561 7548 4094-07 8 16 71) |
| Name: | 01 561 7548 4094-07 8 16 71 Artelier Date Diamonds 31 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Date 01 561 7548 4094-07 8 16 71 has a 31.00mm case and a Black dial with diamond-set hour markers. Inside ticks Oris' caliber Oris 561, a self-winding movement with central seconds and date.