Oris - 01 561 7687 4351-07 8 14 78
01 561 7687 4351-07 8 14 78 Artelier Date Diamonds 31 Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 561 7687 4351-07 8 14 78 (aka: 01 561 7687 4351-07 8 14 78) |
| Name: | 01 561 7687 4351-07 8 14 78 Artelier Date Diamonds 31 Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier 01 561 7687 4351-07 8 14 78 has a case of 31.00mm, which houses the a caliber Oris 561 - a self-winding movement with central seconds and date.