Oris - 01 561 7722 4051-07 5 14 64FC
01 561 7722 4051-07 5 14 64FC Artelier Date Diamonds 28 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 561 7722 4051-07 5 14 64FC (aka: 01 561 7722 4051-07 5 14 64FC) |
| Name: | 01 561 7722 4051-07 5 14 64FC Artelier Date Diamonds 28 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Date 01 561 7722 4051-07 5 14 64FC has a stainless steel case of 28.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 561 with central seconds and date. The dial is Silver and set with 11 diamonds.