Oris - 01 561 7722 4951-07 8 14 79
01 561 7722 4951-07 8 14 79 Artelier Date Diamonds 28 Stainless Steel - Diamond / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 561 7722 4951-07 8 14 79 (aka: 01 561 7722 4951-07 8 14 79) |
| Name: | 01 561 7722 4951-07 8 14 79 Artelier Date Diamonds 28 Stainless Steel - Diamond / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Date 01 561 7722 4951-07 8 14 79 has a stainless steel case with diamond-set bezel of 28.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 561 with central seconds and date. The dial is Silver and set with 11 diamonds.