Oris - 01 561 7724 4053-07 8 17 79
01 561 7724 4053-07 8 17 79 Artelier Date Diamonds 33 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 561 7724 4053-07 8 17 79 (aka: 01 561 7724 4053-07 8 17 79) |
| Name: | 01 561 7724 4053-07 8 17 79 Artelier Date Diamonds 33 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Date 01 561 7724 4053-07 8 17 79 has a case of 33.00mm, which holds the self-winding caliber Oris 561 - of course fitted with the brand's signature red rotor. The dial is Grey, with diamonds at the hours.