Oris - 01 581 7546 4054-07 5 21 49
01 581 7546 4054-07 5 21 49 Artelier Complication 40.5 Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 581 7546 4054-07 5 21 49 (aka: 01 581 7546 4054-07 5 21 49) |
| Name: | 01 581 7546 4054-07 5 21 49 Artelier Complication 40.5 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Complication 01 581 7546 4054-07 5 21 49 has a stainless steel case (40.50mm) and a Black dial. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 581.