Oris - 01 582 7592 4091-07 8 21 73
01 582 7592 4091-07 8 21 73 Artelier Complication 40 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 582 7592 4091-07 8 21 73 (aka: 01 582 7592 4091-07 8 21 73) |
| Name: | 01 582 7592 4091-07 8 21 73 Artelier Complication 40 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Artelier Complication 01 582 7592 4091-07 8 21 73 has a case of 40.00mm, which houses the caliber Oris 582, a self-winding movement with full calendar and moonphase indicator. The dial is Silver.