Oris - 01 623 7582 4051-07 5 21 48
01 623 7582 4051-07 5 21 48 Artelier Small Second Date 40 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 623 7582 4051-07 5 21 48 (aka: 01 623 7582 4051-07 5 21 48) |
| Name: | 01 623 7582 4051-07 5 21 48 Artelier Small Second Date 40 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier 01 623 7582 4051-07 5 21 48 has a stainless steel case of 40.00mm, which houses a self-winding movement with small seconds and date. The dial is Grey.