Oris - 01 637 7544 4061-07 8 21 71
01 637 7544 4061-07 8 21 71 Artelier Chronometer Date 40.5 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 637 7544 4061-07 8 21 71 (aka: 01 637 7544 4061-07 8 21 71) |
| Name: | 01 637 7544 4061-07 8 21 71 Artelier Chronometer Date 40.5 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Chronometer Date 01 637 7544 4061-07 8 21 71 has a stainless steel case of 40.50mm, which houses the self-winding, chronometer-certified caliber Oris 637. The dial is Silver.