Oris - 01 644 7545 4051-07 8 22 71
01 644 7545 4051-07 8 22 71 Artelier Small Second Pointer Date 42.5 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 644 7545 4051-07 8 22 71 (aka: 01 644 7545 4051-07 8 22 71) |
| Name: | 01 644 7545 4051-07 8 22 71 Artelier Small Second Pointer Date 42.5 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier 01 644 7545 4051-07 8 22 71 pairs a small seconds display with the brand's signature 'Pointer' date, courtesy of the self-winding caliber Oris 644 that lies within the stainless steel case of 42.50mm. The dial is Silver.