Oris - 01 676 7547 4051-07 8 22 71
01 676 7547 4051-07 8 22 71 Artelier Chronograph 44.5 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 676 7547 4051-07 8 22 71 (aka: 01 676 7547 4051-07 8 22 71) |
| Name: | 01 676 7547 4051-07 8 22 71 Artelier Chronograph 44.5 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Chronograph 01 676 7547 4051-07 8 22 71 has a stainless steel case of 44.50mm, and a Silver dial. This watch is powered by caliber Oris 676, a self-winding movement with chronograph and date.