Oris - 01 690 7581 4051-07 8 22 73
01 690 7581 4051-07 8 22 73 Artelier Worldtimer 42.5 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 690 7581 4051-07 8 22 73 (aka: 01 690 7581 4051-07 8 22 73) |
| Name: | 01 690 7581 4051-07 8 22 73 Artelier Worldtimer 42.5 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier 01 690 7581 4051-07 8 22 73 has a case of 42.50mm. Power comes from the self-winding caliber Oris 690, which can display two individual time zones thanks to a proprietary worldtimer module. The dial is Silver.