Oris - 01 690 7690 4081-Set LS Kroko
01 690 7690 4081-Set LS Kroko Artelier Worldtimer 42 Greenwich Mean Time
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 690 7690 4081-Set LS Kroko (aka: 01 690 7690 4081-Set LS Kroko) |
| Name: | 01 690 7690 4081-Set LS Kroko Artelier Worldtimer 42 Greenwich Mean Time |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier 01 690 7690 4081-Set LS Kroko is a limited edition of 1000 pieces. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 690, which can display two individual time zones thanks to a proprietary worldtimer module. The dial is Silver.