Oris - 01 733 7670 4031-07 5 21 75FC
01 733 7670 4031-07 5 21 75FC Artelier Date 40 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7670 4031-07 5 21 75FC (aka: 01 733 7670 4031-07 5 21 75FC) |
| Name: | 01 733 7670 4031-07 5 21 75FC Artelier Date 40 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Date 01 733 7670 4031-07 5 21 75FC has a stainless case of 40.00mm. This watch is powered by caliber Oris 733, a self-winding movement with central seconds, date, and Oris' signature red rotor. The dial is Silver.