Oris - 01 733 7670 4071-07 8 21 77 x
01 733 7670 4071-07 8 21 77 x Artelier Date 40.5 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7670 4071-07 8 21 77 x (aka: 01 733 7670 4071-07 8 21 77 x) |
| Name: | 01 733 7670 4071-07 8 21 77 x Artelier Date 40.5 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Artelier Date is an Oris watch with an elegantly contoured round case. The curved sapphire crystal of this classic watch enables a clear view of the radial pattern on the dial, special raised indices, and date window.