Oris - 01 733 7670 4381-Set MB
01 733 7670 4381-Set MB Artelier Date 40.5 Stainless Steel - Yellow Gold / Jungfraujoch
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Artelier |
| Reference: | 01 733 7670 4381-Set MB (aka: 01 733 7670 4381-Set MB) |
| Name: | 01 733 7670 4381-Set MB Artelier Date 40.5 Stainless Steel - Yellow Gold / Jungfraujoch |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Artelier Date {WATCH_REF] is a limited edition that celebrates the Jungfraujoch - the highest peak of Europe, which is engraved on the case back.